Lean Management - więcej niż tylko optymalizacja i efektywność!

Na spadek wskaźników efektywności, skuteczności i jakości najlepszą metodą będzie wprowadzenie Lean Management.
30.05.2023przeczytasz w 5 min
Lean Management - więcej niż tylko optymalizacja i efektywność!

Czy Lean Management to tylko optymalizacja procesów i zwiększanie efektywności?

Natalia Jażdżewska, Trenerka Skills-Arena, Lean Practitioner & Mentor, podzieliła się swoją wiedzą na temat Lean Management podczas jednego z naszych spotkań “Skills-Arena Coffee Break”.

Według Natalii, Lean Management to nie tylko szybsze osiąganie efektów i zysków. To kompleksowy system zarządzania, który pomaga osiągać cele organizacji. Ważne jest zaangażowanie całego zespołu w realizację tych celów.

Oprócz klienta, kluczową rolę odgrywa tutaj pracownik. Zgodnie ze słynnym hasłem powiązanym z Toyotą, "Before we build cars, we build people". To oznacza, że pracownicy są w centrum uwagi. Lean Management to sposób, który angażuje wszystkich pracowników firmy w osiąganie celów poprzez wyszczuplanie procesów.

Wyszczuplanie procesów jest głównym celem Lean Managementu. Polega ono na identyfikowaniu i eliminowaniu marnotrawstwa z procesów, przy założeniu, że marnotrawstwo występuje wszędzie. Natalia, jako konsultant, pomaga w identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa. photo_Lean Management - więcej niż tylko optymalizacja i efektywność!.png

Kiedy warto sięgnąć po Lean Management?

Według Natalii, gdy zauważamy spadek wskaźników efektywności, skuteczności i jakości, wyrażający się m.in. większą liczbą reklamacji i brakiem proaktywności pracowników. Lean Management można wdrożyć w każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości. Lean Management pozwala osiągać cele biznesowe szybciej poprzez eliminację marnotrawstwa. Dzięki temu procesy są krótsze, szybsze i pozbawione zbędnych kosztów.

Aby zaangażować pracowników w Lean Management, Natalia podkreśla potrzebę działań służących zarówno organizacji, jak i pracownikom. Dzięki zaangażowaniu w usprawnienia, pracownicy mogą rozwijać swoje kompetencje i stawać się bardziej wartościowi dla firmy lub rynku pracy.

Gdzie szukać wiedzy na temat Lean Management?

Warsztaty lub symulacje, które Natalia prowadzi są jedną z najbardziej skutecznych metod. W trakcie prowadzonych zajęć grupa pracuje na case study i wchodzi w scenariusze. Natalia poleca też studia podyplomowe oraz korzystanie z książek i kursów online . Marzy też o filmie fabularnym na temat Lean Managementu.

Napisz do nas, jeśli jesteś zainteresowany Lean Managementem kursów online

autor:Zespół Skills-ArenaZespół Skills-Arena
Testuj za darmo!
Wypełnij fomularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą, aby uzgodnić termin bepłatnej prezentacji platformy szkoleniowej Skills ArenyUmów demo