PREboarding – kiedy i jak?

W ostatnich latach wzrasta wartość programów ONboardingowych wprowadzanych w organizacjach. Dzieje się tak dlatego, ponieważ blisko ¼ nowozatrudnionych pracowników odchodzi z firmy w okresie adaptacji.
11.07.2023przeczytasz w 5 min
PREboarding – kiedy i jak?

PREboarding – kiedy i jak?

W ostatnich latach wzrasta wartość programów ONboardingowych wprowadzanych w organizacjach. Dzieje się tak dlatego, ponieważ blisko ¼ nowozatrudnionych pracowników odchodzi z firmy w okresie adaptacji.

Co jeszcze bardziej ciekawe, wielu z pozyskanych na zewnętrznym rynku pracy kandydatów, w ogóle nie dociera do organizacji. Przykładowo, w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych ponad 65% pracodawców deklarowało, że miało w swoim portfolio kandydatów, którzy mimo przyjęcia oferty pracy w ogóle się do niej nie stawili. photo_PREboarding – kiedy i jak_.png

Dlaczego tak się dzieje?

Długość procesu rekrutacji jest tutaj kluczowa. W okresie pomiędzy zakończeniem procesu rekrutacji i wyborem odpowiedniego kandydata a właściwym pojawieniem się nowego pracownika w firmie może minąć nawet kilka miesięcy. W tym czasie wybrany kandydat może znaleźć inną ofertę pracy, zmienić nastawienie do potencjalnego pracodawcy czy po prostu się rozmyślić.

W celu zminimalizowania takich sytuacji z pomocą przychodzi program PREboardingowy. Pozwala on na utrzymanie kontaktu z wybranym kandydatem oraz stopniowe wdrożenie go do organizacji, stanowiska czy zespołu wspomagające właściwy proces adaptacji.

Od czego można zacząć planując wprowadzenie w swojej organizacji PREboardingu?

Po pierwsze od obszaru zapoznania z organizacją, gdzie przedstawiamy wybranemu kandydatowi historię firmy, jej wizję, misję, cele, kulturę organizacyjną, strukturę firmy oraz kluczowych klientów i partnerów biznesowych. W tym celu można wykorzystać materiały marketingowe, stronę firmową, specjalnie utworzony welcome book czy dedykowany portal onboardingowy.

Po drugie od obszaru personalnego, w którym zapoznajemy przyszłego pracownika ze strategią personalną, organizacją sposobu pracy, systemem wynagrodzeń, zasadami oceniania, ścieżkami rozwoju zawodowego czy z funkcjonującymi w organizacji programami skierowanymi do pracowników (np. program rozwoju talentów) i korzyściami z nich wynikającymi.

Po trzecie od obszaru stanowiskowego gdzie nowy pracownik poznaje strukturę działu, otrzymuje dokładniejszą charakterystykę stanowiska pracy, oraz narzędzia, które będzie wykorzystywał w swojej pracy (np. przeprowadzenie szkolenia online z oprogramowania).

Po czwarte od obszaru zespołu, w ramach którego prezentujemy nowemu członkowi załogi sylwetki pozostałych pracowników. Warto tu przedstawić historię rozwoju karier wewnątrzorganizacyjnych.

Jakie korzyści daje wprowadzenie programu PREboardingowego?

Z pewnością wpłynie na motywację nowo przyjmowanego pracownika, da początek utożsamiania się kandydata z organizacją oraz pozwoli lepiej przygotować się na spotkanie z zespołem podczas pierwszego dnia pracy.

autor:Anna KrasnovaAnna Krasnova
Testuj za darmo!
Wypełnij fomularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą, aby uzgodnić termin bepłatnej prezentacji platformy szkoleniowej Skills ArenyUmów demo