Gdy pracownik “odchodzi”

Programem adaptacji powinni być objęci nie tylko pracownicy przychodzący do pracy lub podlegający zmianom ale również pracownicy odchodzący z organizacji bez względu na przyczynę czy inicjatora rozstania się.
11.07.2023przeczytasz w 5 min
Gdy pracownik “odchodzi”

Dlaczego to jest takie ważne?

Po pierwsze pracownicy opuszczający organizację posiadają ważny zasób wiedzy i doświadczeń związanych z okresem pracy w firmie, a więc szkoda byłoby go stracić. Proces OFFboardingu zatem powinien obejmować działania w zakresie transferu wiedzy, np. dotyczącej pracy na stanowisku - skuteczne przekazanie obowiązków.

Po drugie, odejście pracownika wiąże się z załatwieniem szeregu formalności zarówno po stronie pracodawcy, jak i samego pracownika. Zalicza się do nich np. rozliczenie się pracownika z powierzonego mienia firmy czy zablokowanie dostępu do zasobów informacyjnych firmy. Ściganie bowiem byłego pracownika, by zwrócił telefon firmowy po jego odejściu z firmy nie jest łatwym zadaniem.

Po trzecie, zadbanie o to, by okres rozstania się przebiegł w przyjaznej atmosferze, a pracodawca i pracownik rozstrzygnęli wobec siebie wszelkie wątpliwości jest niezwykle ważne w kontekście budowania marki pracodawcy.

OFFboarding kiedy i jak?

Nic nie jest w stanie tak popsuć opinii o firmie, jak sposób, w jaki przeprowadzono derekrutację. Dlatego program offboardingu powinien w miarę możliwości obejmować właściwie zaplanowaną komunikację z pracownikiem odchodzącym (rozmowę separacyjną i derekrutacyjną, exit interview, rzetelny feedback na temat okresu pracy w firmie)Powinien również zapewnić komunikację z pozostającymi w firmie pracownikami (np. minimalizując domysły a dostarczając informacji np. kiedy i czy planowane jest zastąpienie odchodzącego pracownika, kto tymczasowo przejmie jego obowiązki). Elementem offboardingu może być także ustalenie z odchodzącym pracownikiem możliwości kształtowania dalszych relacji (np. w ramach programu corporate alumni). photo_Gdy pracownik odchodzi.png

Wartość programów adaptacyjnych

Programy adaptacyjne dla pracowników mają wiele wartościowych aspektów, które przyczyniają się do rozwoju pracowników i wzrostu efektywności w miejscu pracy. Dobrze jest pamiętać, że adaptacja to proces przystosowania się jednostki do nowego środowiska czy pewnych warunków tego środowiska. Pamiętaj zatem o tym, by wspierać pracowników w okresie zmian, w okresie, w którym mogą potrzebować naszego wsparcia.

autor:Anna KrasnovaAnna Krasnova
Testuj za darmo!
Wypełnij fomularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą, aby uzgodnić termin bepłatnej prezentacji platformy szkoleniowej Skills ArenyUmów demo